Spacer z dzieckiem

Wszystko o zaletach wspólnego spacerowania
Ubranka i dodatki

Czapka niemowlęca – przydatna nie tylko zimą

20 stycznia, 2022
lekka czapeczka dla niemowlaka

Większość dyskusji dotyczących czapki dla niemowlaka porusza kwestię noszenia jej przy średnich i niskich temperaturach. Ochrona przed przegrzaniem, na jaką pozwala czapka niemowlęca schodzi na dalszy plan. Często zapomina się o tym, jak bardzo ważna to kwestia. Jakie są skutki narażenia głowy i karku dziecka na nadmierne nasłonecznienie?

Udar słoneczny u niemowlaka

Warto wiedzieć, że mechanizmy termoregulacji u malutkich dzieci działają słabo i są mało efektywne. Czapka dla noworodka wspomaga naturalne zatrzymywanie lub też zapobiega nadmiernemu przegrzaniu głowy malucha. Ponieważ dzieci, nie pocą się tak efektywnie jak dorośli, o wiele bardziej narażone są na udar słoneczny. Warto wiedzieć, że tego typu reakcja organizmu na przegrzanie jest bezpośrednim zagrożeniem życia dziecka i nie należy jej bagatelizować. Z punktu widzenia medycyny udar słoneczny objawia się przekrwieniem opon mózgowych i mózgu. Jak rodzic może rozpoznać, że u jego niemowlęcia doszło do udaru słonecznego?

Objawy udaru słonecznego

Sygnałami ze strony organizmu malca świadczącymi, że został przegrzany są:

– wysoka temperatura ciała, może sięgnąć nawet 42 stopni Celsjusza;

– ból głowy;

– płacz;

– apatia;

– niepokój;

– zapadnięcie się oczu i ciemiączka;

– skąpomocz lub jego całkowity brak;

– w skrajnych przypadkach – utrata przytomności.

Pomoc w przypadku porażenia cieplnego

Jak zostało wspomniane, ponieważ jest to stan zagrożenia życia, należy jak najszybciej wezwać pogotowie. Warto też, zdjąć ciepłe ubrania i ułożyć dziecko w bezpiecznej pozycji. Można spróbować użycia żeli chłodzących, a najlepiej obniżać temperaturę ciała zmoczonymi w letniej wodzie ręcznikami. Co ważne, nie można podejmować prób gwałtownego obniżenia temperatury gdyż grozi to szokiem termicznym – również bardzo niebezpiecznym dla malca. Jeśli dziecko jest przytomne warto zadbać o jego nawodnienie, podając płyny bądź karmiąc je piersią.

Ze względu na poważne konsekwencje zdrowotne porażenia cieplnego dobrze jest, jak najlepiej chronić przed nim dziecko. Cienka, biała czapka dla niemowlaka skutecznie odbije promienie słoneczne i zapobiegnie przegrzaniu. Ważne, by chroniła także kark malucha.