Spacer z dzieckiem

Wszystko o zaletach wspólnego spacerowania
Akcesoria niemowlęce

Ja wybrać kokon niemowlęcy?

5 lutego, 2022

Przygotowując się do powitania dziecka na świecie, trzeba dokładnie zaplanować, co będzie potrzebne w pierwszych dniach i miesiącach jego życia. Wielu rodziców staje przed ogromnym wyborem produktów dziecięcych, co może przytłaczać – zwłaszcza na początku. Kokon niemowlęcy, zwany inaczej gniazdkiem niemowlęcym, to jedno z podstawowych wyposażeń, dlatego warto dowiedzieć się jak wybrać taki, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję przez długi czas. Dlaczego warto zdecydować się na kokon i jak odpowiednio go dobrać?

Miękki i otulający – chroni maluszka przed przebodźcowaniem:

Po porodzie, niemowlę zaczyna poznawać świat i spotyka się z nieznanymi wcześniej impulsami zewnętrznymi, takimi jak: światło, dźwięk, obraz, czy dotyk. Wszystko jest nowe i bardzo intensywne, dlatego gniazdko pełni funkcję bezpiecznej przestrzeni zapewniającej komfort i stanowiącej namiastkę świata, w którym dziecko funkcjonowało przez ostatnie dziewięć miesięcy. Jest przytulny, pomaga wygłuszyć dźwięki i umożliwia bliskie otulenie ciała maluszka. Warto też podkreślić to, że dzięki charakterystycznej konstrukcji materaca, jest on wygodny oraz w pełni bezpieczny i uniemożliwia wypadniecie z niego.

Najważniejsza jest łatwość utrzymania w czystości:

Zabrudzenia są codziennością w przypadku niemowląt. Nawet niewielkie plamy spowodowane zawartością pieluszki są świetną pożywką dla rozwoju chorobotwórczych bakterii, dlatego bardzo ważne jest to, by środowisko życia dziecka utrzymywać w jak największej czystości. Kokon niemowlęcy – szumisie.pl/wyprawka-dla-maluszka/kokon-niemowlecy/ ma bezpośredni kontakt ze skórą maluszka, dlatego tym bardziej musi on być łatwy w praniu i myciu. Jest to jedna z ważniejszych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas jego wyboru. Pierwsze miesiące życia dziecka są wystarczająco pracowite dla rodziców, dlatego należy ułatwiać sobie codzienne czynności najbardziej, jak to możliwe. Kokony, które w całości można wsadzić do pralki i w ten sposób bezpiecznie wyczyścić, bez utraty ich jakości i struktury, będą najlepszym wyborem.

Materiał bezpieczny dla pociechy:

Nie podlega wątpliwości, że materiał, z którego wykonany jest kokon powinien być jak najbardziej naturalny (np. bawełna, czy len), ale to dopiero początek wymagań, jakie musi spełnić. Warto zwrócić uwagę na to, by był miękki i przyjemny dla skóry oraz nie posiadał drobnych elementów, które stanowią ryzyko połknięcia przy ich przypadkowym zerwaniu. Kolejną kwestią są właściwości termoregulacyjne tkaniny. Dziecko spędza większość czasu wtulone w gniazdko niemowlęce, dlatego ważne jest, żeby w ciepłych miesiącach nie dochodziło do przegrzania, a w chłodniejszych do wyziębienia delikatnego organizmu. Materiał powinien być elastyczny, tzn. powinien dopasowywać się do pozycji, w jakiej śpi dziecko, dzięki czemu umożliwia mu wygodny odpoczynek. Jednocześnie nie może być zbyt cienki i rozciągliwy, ponieważ musi zabezpieczać niemowlę przed wypadnięciem. Nie można zapomnieć też o tym, że każdy materiał użyty to wykonania kokonu musi posiadać odpowiednie certyfikaty zaświadczające o jego bezpieczeństwie dla dziecka.