Spacer z dzieckiem

Wszystko o zaletach wspólnego spacerowania
Akcesoria niemowlęce

Co to są emolienty dla niemowląt i gdzie można je znaleźć?

8 kwietnia, 2023
emolienty dla niemowląt

Codzienna, prawidłowa pielęgnacja niemowlaka często stanowi dla rodziców duże wyzwanie. Za taki stan rzeczy odpowiada wiele czynników. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć dobro dziecka oraz to, że skóra różni się od tej, którą posiadają osoby dorosłe czy nawet starsze dzieci. Tak naprawdę wykształca się ona do 2. roku życia i jest znacznie cieńsza oraz bardziej uwrażliwiona na czynniki zewnętrzne lub kosmetyki. W związku z tym warto wiedzieć, jakie emolienty dla niemowląt będą odpowiednie.

Czym są emolienty dla niemowląt?

Na wstępie warto przyjrzeć się tytułowemu pojęciu w kontekście teoretycznym, bowiem zagadnienie na pierwszy rzut oka może być dość niejasne. W istocie, emolienty dla niemowląt to składniki, które wykazują silne działanie nawilżające oraz regeneracyjne. Warto zwrócić uwagę na to, że można je stosować w wielu przypadkach, niemniej są niezwykle przydatne w odniesieniu do skóry wrażliwej czy podatnej na alergie. Ich głównym zadaniem jest tzw. odbudowa płaszcza hydrolipidowego, czyli mówiąc prościej, warstwy ochronnej skóry, będącej mieszaniną lipidów, łoju i potu. 

Sama nazwa emolientu ma swoje podstawy w języku francuskim, gdzie oznacza po prostu zmiękczanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to pojęcie dość szerokie. W związku z tym jako emolienty dla niemowląt możemy uznać m.in. składniki, takie jak:

  • olej z awokado, sojowy czy lniany; 
  • pantenol; 
  • masło shea; 
  • wosk pszczeli;
  • parafina. 

Wymienione elementy to produkty pochodzenia naturalnego, które wchodzą np. w skład kosmetyków i kremów dla dzieci. Ich stosowanie jest polecane zarówno w przypadku wrażliwej, suchej skóry, ale też do codziennej pielęgnacji skóry niemowlaka. Emolienty dla niemowląt pełnią rolę dodatkowego zabezpieczenia, uzupełniając poziom lipidów i chroniąc skórę przed utratą wody oraz działaniem czynników zewnętrznych.

Jakie produkty zawierają emolienty?

Warto mieć na uwadze to, że emolienty dla niemowląt to dość bogate sformułowanie, które na dobre zagościło w słowniku języka polskiego. Mówiąc o nich często ma się na myśli gotowe preparaty, które zawierają w swoim składzie wymienione powyżej składniki. Przykładowo, są to wszelkiego rodzaju żele, olejki czy emulsje do ciała. Świetnie sprawdzają się w przypadku suchej skóry, niemniej należy mieć na uwadze to, aby wybór był dostosowany do wieku oraz ewentualnych dolegliwości. Emolienty dla niemowląt bardzo często bazują na lipidach, tworząc jednocześnie naturalne zabezpieczenie w postaci tzw. bariery okluzyjnej. 

Jak często stosować emolienty?

Pośród dotychczasowych zagadnień pozostaje jeszcze udzielenie odpowiedzi na to, jak często należy stosować wspomniane preparaty? Otóż wiele w tym przypadku zależy od stanu skóry niemowlęcia. Niemniej są to produkty przeznaczone do codziennej pielęgnacji, które pozwalają nawilżyć skórę, a nawet zredukować objawy chorób, takich jak atopowe zapalenie skóry. Jak już wspomniano, wybierając konkretny kosmetyk warto zwrócić uwagę na to, czy jest on dedykowany dla noworodków od pierwszego dnia życia. Dzięki temu można zyskać pewność, że produkt dostarczy wszystkie superlatywy, jednocześnie nie będąc szkodliwym dla dziecka.